Jeśli szukasz ośrodka narciarskiego w południowej Polsce, Kasprowy Wierch jest idealnym miejscem. Znajduje się on w pobliżu Zakopanego i stanowi doskonałą bazę wypadową w góry. Ten piękny kurort charakteryzuje się malowniczymi krajobrazami i charakterystyczną polską kulturą góralską. Położony zaledwie dwie godziny drogi od Krakowa, Kasprowy jest świetnym wyborem dla tych, którzy chcą spędzić weekendowy wypad lub tydzień na górskich nartach.
Szlak czerwony na Polanę Strażyską
Aby wędrować szlakiem czerwonym, zacznij od Gronika. Stąd podążaj za niebieskim i żółtym szlakiem na Giewont i Suchą Przełęcz. Na szczycie góry znajdziesz schronisko górskie. Szlak ma ponad 19 km długości i wiąże się z pokonaniem 1769 metrów przewyższenia. Jeśli nie przepadasz za pieszymi wycieczkami, możesz skrócić wędrówkę, korzystając z kolejki linowej.
Z Kasprowego Wierchu należy dojechać busem do Kiry. Stamtąd udaj się szlakiem przez Dolinę Strażyską, który nie jest oznakowany. W końcu dotrzesz do Ciemniaka. To długi spacer pod górę, trwający trzy godziny, ale nagrodzony wspaniałymi widokami na okolicę.
Pierwsza część szlaku to szeroka brukowana ścieżka, która prowadzi do katolickiego Sanktuarium Brata Alberta. Po uiszczeniu opłaty za wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego, zostaniesz doprowadzony do skrzyżowania na szczycie góry. Niebieski szlak odchodzi na Polanę Kalatówki, a drugi na Polanę Kondratową. Aby dotrzeć do schroniska na szczycie, należy kierować się szlakiem niebieskim.
Szlak CZERWONY na Polanę Strażyce na Kasprowym Wierchu rozpoczyna się w Dolinie Strażyskiej. Stąd można wędrować na szczyt wodospadu Siklawica i dojść do małego schroniska. Na szczycie znajdziemy znak informujący o wodospadzie Siklawica. Wodospad Siklawica jest dwustopniowym wodospadem. Po znalezieniu się na szczycie, można wędrować z powrotem do czarnego szlaku i dalej nim podążać.
Po wędrówce można zatrzymać się i posilić orzeźwieniem w Schronisku na Hali Kondratowej, jednym z niewielu schronisk górskich w Tatrach Zachodnich. Zbudowane w 1948 roku, znajduje się na wysokości 1333 m i jest idealnym punktem postoju przed dalszą wspinaczką. W schronisku znajdują się również toalety i mały bar.
Szlak czerwony na Polanę Strażek na Kasprowym Wierchu to stosunkowo łatwy spacer, choć nie jest tak długi jak pozostałe szlaki. Prowadzi wzdłuż wartkiego potoku i oferuje wiele małych wodospadów i mostków. Wędrówka trwa ponad godzinę i wiąże się z umiarkowanym wzrostem wysokości.
Zleb Blatona
Jeśli planujesz wędrówkę na Zleb Blatona lub Kasprowy Wierch, powinieneś przygotować się na wspinaczkę. Choć może się wydawać, że szlak jest krótki i łatwy, to w rzeczywistości jest dość uciążliwy i trzeba mieć sporą motywację, by dotrzeć do budynku kolejki linowej. Ale kiedy już dotrzesz na szczyt, zostaniesz nagrodzony zapierającymi dech w piersiach widokami na okoliczną dolinę i łatwym zjazdem kolejką linową w dół.
Na Kasprowym Wierchu znajdziesz kilka oznakowanych szlaków turystycznych. Każdy z nich różni się stopniem trudności, otaczającymi widokami oraz czasem dojścia na szczyt. Pomocnym narzędziem jest aplikacja Tatry, w której zaznaczono główne szlaki. Oprócz wędrówki na Kasprowy Wierch, znajdziemy tu również znakowane szlaki przez las.
Skocznia narciarska Wielka Krokiew
Skocznia narciarska Wielka Krokiew jest jedną z najbardziej znanych skoczni narciarskich w Polsce. Znajduje się w Zakopanem i została otwarta w 1925 roku. Jest to największa naturalna skocznia narciarska w Polsce. Aby dostać się na szczyt, można wjechać wyciągiem krzesełkowym lub skorzystać z wyciągu narciarskiego. Na górnej stacji znajdują się również kawiarnie, w których można skosztować gorących napojów i tradycyjnych ciast.
Apoloniusz Tajner, prezes Polskiego Związku Narciarskiego PZN, zapowiedział, że skocznia przejdzie prace modernizacyjne przed zawodami Pucharu Świata w styczniu 2012 roku. Ulepszenia obejmą odnowienie trybuny dla widzów po wschodniej stronie zeskoku, instalację nowych lodowych torów najazdowych oraz nową powłokę asfaltową na trasach nartorolkowych.
Wyciąg krzesełkowy Wielka zabierze Cię na szczyt Wielkiej Góry, skąd rozciąga się niesamowity widok na doliny. Kolejną zaletą tego ośrodka narciarskiego jest to, że posiada on ponad 15 wyciągów i wiele hoteli z widokiem na doliny. Można również skorzystać z wpisanego na listę UNESCO Tatrzańskiego Parku Narodowego, który rozciąga się na terenie Polski i Słowacji.
Ośrodek narciarski Kasprowy Wierch jest jednym z najpopularniejszych miejsc w Polsce. Jest to najwyższy szczyt w kraju i posiada trzy trasy narciarskie, z których dwie są oznaczone kolorem czarnym. Najdłuższa z tych tras, Goryczkowa, ma długość 3500 metrów i oznaczona jest kolorem niebieskim. Na szczyt można wjechać kolejką linową.
W Zakopanem jest wiele stoków dla początkujących i zaawansowanych narciarzy. Wielka Krokiew jest główną skocznią narciarską. Podróżnicy mogą wykorzystać ją jako poligon przed zmierzeniem się z wymagającymi trasami Kasprowego wierchu.
Alternatywny szlak na Kasprowy Wierch
Kasprowy Wierch jest jednym z najlepszych miejsc do uprawiania narciarstwa w Polsce, a latem przyciąga także amatorów jednodniowych wycieczek. Szczyt o wysokości 2000 metrów jest łatwo dostępny z Zakopanego, a trasa turystyczna jest przyjemnym połączeniem świeżego, alpejskiego powietrza i łagodnego nachylenia. Na Kasprowym Wierchu można zarezerwować pobyt w schronisku górskim lub hotelu.
Dojście na Kasprowy Wierch ułatwia szlak Kopa Kondracka, który prowadzi wzdłuż granicy ze Słowacją i oferuje klasyczne przejście grzbietem. Podczas wędrówki grzbietem można podziwiać widoki na Tatry Wysokie i Zachodnie. Można też zobaczyć Świnicę, wysoki szczyt górujący nad okolicznymi skalnymi szczytami.
Jeśli szukasz krótszej alternatywnej trasy, spróbuj żółtego szlaku z Kasprowego Wierchu. Ten szlak jest mniej uciążliwy, ale nadal oferuje wspaniałe widoki na okolicę. Warto również wspomnieć, że na początku i końcu szlaku znajdują się schroniska górskie.
Innym alternatywnym szlakiem na Kasprowy Wierch jest Przełęcz Zawrat. Przełęcz ta jest jedynym w Polsce ośrodkiem narciarstwa alpejskiego, który posiada kolejkę linową i dwa wyciągi krzesełkowe. Latem jest to łatwa wędrówka, ale zimą będzie wymagała pewnego doświadczenia alpinistycznego.
Kolejka linowa Kuźnice-Kasprowy Wierch jest jedną z najstarszych kolejek linowych w Europie. Przejazd w górę i w dół trwa około dwóch godzin i obejmuje spacer po Dolinie Gasienicowej i głównym jeziorze. Szlak kończy się nad jeziorem Czarny Staw, które jest wyjątkowo czyste.
Alternatywny szlak na Kasprowy Wierch rozpoczyna się w Kuźnicach, miejscowości położonej niedaleko Zakopanego. Pierwsza część szlaku jest dość łatwa do przejścia, ale potem ścieżka staje się stroma i pofałdowana. Następnie szlak podąża wąskim grzbietem ze stromymi spadkami po obu stronach. Ten odcinek jest spektakularny, choć czasem chmury zasłaniają grzbiet.
Szlak niebieski jest trudniejszy, ale zdecydowanie warto. Przejście szlaku może zająć nawet trzy godziny. Szlak ten prowadzi również nad Czarny Staw Gasienicowy. Innym wariantem jest szlak żółty, który omija najtrudniejszą część Zawratu i kieruje się do Doliny Pięciu Stawów. Szlak żółty oznaczony jest na mapie jako łatwiejszy, natomiast brązowe klamry oznaczają trudniejsze ścieżki.
Podobne tematy