Rodzaje sportów i ćwiczeń

Rodzaje sportów i ćwiczeń

Jeśli myślisz o podjęciu aktywności, istnieje kilka różnych rodzajów sportów i ćwiczeń do wyboru. Istnieją zajęcia aerobowe, anaerobowe i fizyczne. Rodzaj ćwiczeń, które wybierzesz, będzie zależał od tego, jakie są Twoje cele. Niektóre sporty są łatwiejsze do włączenia do codziennej rutyny niż inne, ale wszystkie wymagają czasu i zaangażowania.

Treningi w czasie wolnym

Badania wykazały, że ludzie, którzy angażują się w treningi w czasie wolnym żyją dłużej. Praca fizyczna, która może obejmować powtarzające się ruchy i siedzenie w jednym miejscu przez długi czas, jest związana z wysokim tętnem, podwyższonym ciśnieniem krwi i brakiem czasu na regenerację. Z drugiej strony, trening w czasie wolnym wiąże się z umiarkowanymi lub energicznymi zrywami aktywności aerobowej i dużą ilością odpoczynku. Naukowcy w swojej analizie wzięli pod uwagę status socjoekonomiczny i nawyki związane ze stylem życia.

Według Kompendium Aktywności Fizycznej, ćwiczenia w czasie wolnym powinny być umiarkowane lub energiczne w intensywności. Ćwiczenia te nie są niezbędne do codziennego funkcjonowania i są wykonywane według własnego uznania uczestnika. Ćwiczenia, które należą do tej kategorii to uprawianie sportu, gry rekreacyjne i spacery. Zgodnie z Kompendium aktywności fizycznej, czynności te wymagają około trzech równoważników metabolicznych (MET) energii. Na przykład, chodzenie w szybkim tempie wymaga trzech MET energii.

Ćwiczenia anaerobowe

Ćwiczenia anaerobowe to rodzaj ćwiczeń, które wykorzystują krótkie wybuchy wysokiej energii. Ten rodzaj ćwiczeń wykorzystuje zmagazynowaną energię mięśni zamiast tlenu do zasilania mięśni. Niektóre popularne ćwiczenia anaerobowe to podnoszenie ciężarów i jazda na rowerze. Aby uzyskać jak najwięcej korzyści z ćwiczeń anaerobowych, pamiętaj o rozgrzewce przez co najmniej 5 minut przed rozpoczęciem. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, wybierz duże ciężary i wykonaj 1 do 3 zestawów po osiem do piętnastu powtórzeń. Kiedy skończysz, rozciągnij się i rozgrzej.

Ćwiczenia anaerobowe pobudzają metabolizm i pomagają budować beztłuszczową masę mięśniową. Poprawia również zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Może również zwalczać depresję i poprawiać nastrój. American Heart Association zaleca ćwiczenia aerobowe jako część zdrowego stylu życia. Dodając więcej ćwiczeń do swojej rutyny, zobaczysz poprawę ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia.

Ćwiczenia anaerobowe poprawiają sprawność układu krążenia. Poprawiają również siłę i szybkość. Poprawiają również gęstość kości. Ponadto, łączenie ćwiczeń anaerobowych i aerobowych może poprawić Twoje zdrowie. Połączenie ćwiczeń aerobowych i anaerobowych to najlepsze podejście do sprawności fizycznej.

W zależności od Twoich celów, ważne jest, aby wybrać najlepszy rodzaj ćwiczeń. Jeśli próbujesz schudnąć, musisz skupić się na ćwiczeniach aerobowych. Poprawiają one zdrowie układu sercowo-naczyniowego i utrzymują wagę przy zachowaniu formy.

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna poprawia zdrowie i zmniejsza ryzyko chorób. Zwiększa również poczucie własnej wartości oraz poprawia nastrój i poziom energii. Jest również związana ze zmniejszeniem ryzyka stresu, depresji i niektórych form demencji. Ponadto badania pokazują, że regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko przedwczesnej śmiertelności.

Aby promować większą aktywność fizyczną, kraje i społeczności muszą zapewnić więcej zasobów i możliwości dla ludzi, aby stali się bardziej aktywni. Będzie to wymagało wspólnych wysiłków w różnych sektorach i dyscyplinach. Ponadto, rozwiązania polityczne muszą być dostosowane do kultury i kontekstu społecznego danego kraju. Dostawcy usług zdrowotnych również coraz częściej doradzają swoim pacjentom, aby byli bardziej aktywni.

Wiele osób uprawia sport, ponieważ lubi grę i może ona pomóc im w nawiązywaniu kontaktów towarzyskich z innymi. Jednak te motywacje różnią się subtelnie między ludźmi. Na przykład, badania Smitha wykazały, że istnieje różnica między elitarnymi biegaczami a biegaczami. Elitarni biegacze skupiali się na ściganiu się i poprawianiu swoich najlepszych czasów, podczas gdy biegacze skupiali się bardziej na korzyściach zdrowotnych.

Wybór odpowiedniego sportu dla swoich potrzeb i możliwości to ważna decyzja. Chociaż możesz ćwiczyć sam, łatwiej jest zaangażować się w aktywność fizyczną, jeśli masz kolegę do ćwiczeń. Jeśli jednak trudno Ci zaangażować się w regularne zajęcia ze względu na napięty harmonogram, dołączenie do sportu zespołowego lub programu aktywności fizycznej pozwoli Ci zbudować wspierający krąg społeczny.

Sporty zespołowe

Sporty zespołowe to doskonały sposób na utrzymanie kondycji. Są one nie tylko dobre dla zdrowia fizycznego, ale mają również wiele korzyści psychicznych. Uczestnictwo w sportach zespołowych sprzyja pracy zespołowej, poprawia umiejętności społeczne i zwiększa pewność siebie. Trening w zespole ułatwia również uzyskanie zalecanych 150 minut aktywności fizycznej tygodniowo. Jest to dobry nawyk, który należy wyrobić sobie wcześnie, a który przyniesie korzyści przez całe życie.

Osoby z zaburzeniami depresyjnymi również mogą odnieść korzyści ze sportów zespołowych. Mogą czuć się klaustrofobicznie lub panicznie przed wydarzeniem społecznym, ale sporty zespołowe pomagają im wyjść z cyklu depresyjnego. Jeśli masz trudny czas z interakcjami społecznymi, dołączenie do zespołu może być dla ciebie właściwą opcją.

Inne korzyści ze sportów zespołowych obejmują poprawę rozwiązywania problemów i krytycznego myślenia. Podobnie, uprawianie sportów zespołowych pomaga ludziom rozwijać przyjaźnie, które mogą wykorzystać w innych okolicznościach. Na przykład, będą bardziej otwarci na otrzymywanie informacji zwrotnych od swoich kolegów z drużyny. To pomoże im dogadać się z innymi ludźmi w przyszłości.

Naukowcy kontynuują badania nad korzyściami płynącymi ze sportów zespołowych dla dziewcząt i ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego dziewczęta się w nie angażują. Różne badania wykazały różny poziom pozytywnego wpływu. Potrzebne są dalsze badania, aby wypełnić luki i zbadać rygorystyczne interwencje o wysokiej jakości. Wyniki te sugerują szereg zaleceń dotyczących przyszłych interwencji dla dziewcząt. Obejmują one konsultacje z dziewczętami w celu zachęcenia ich do uczestnictwa i zachęcania do uprawiania nowych sportów. Ponadto ważne jest, aby zapewnić dziewczętom realistyczne, relatywne zdrowe wzorce za pośrednictwem mediów.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *