Efekty biegania po miesiącu

Efekty biegania po miesiącu

Bieganie może zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia, poprawić zdrowie psychiczne i pomóc w przyjęciu zdrowych nawyków żywieniowych. Może również pomóc Ci w rzuceniu palenia. Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji na temat korzyści zdrowotnych płynących z biegania. Jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem codziennej rutyny biegowej. Powinieneś wiedzieć, że efekty biegania mogą nie trwać wiecznie, ale warto spróbować przynajmniej raz.

Bieganie zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia

W niedawnym przeglądzie kilku badań, bieganie jest powiązane ze zmniejszonym ryzykiem chorób układu krążenia. Wyniki wykazały, że biegacze mieli zmniejszone ryzyko wczesnej śmierci o 29% lub więcej. Naukowcy przyjrzeli się wynikom z 14 badań, które obejmowały prawie 230 000 osób, które były śledzone przez co najmniej pięć lat. Spośród nich zmarło 25 951 osób.

Wyniki te były zgodne, gdy badanie obejmowało osoby z szeregiem czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, w tym nadciśnieniem, cukrzycą i otyłością. Biegacze mieli również znacząco niższe ryzyko śmiertelności z wszystkich przyczyn niż osoby nie biegające. Ten ochronny efekt był niezależny od wieku, płci, wskaźnika masy ciała oraz ilości palenia i alkoholu spożywanego przez uczestników.

Badanie wykazało również, że osoby, które biegały co najmniej dwie mile tygodniowo, obniżały ryzyko zatrzymania akcji serca. Ci, którzy biegali więcej niż ten próg nie byli lepsi od osób nie biegających. Chociaż badanie było ograniczone tylko do mężczyzn w średnim wieku, pokazuje, że korzyści z biegania znacznie przewyższają ryzyko.

Nadal istnieją pewne zagrożenia związane z bieganiem. Pierwszym z nich jest fakt, że Twoje serce jest narażone na większy niż zwykle stres i obciążenie. Ponadto powinieneś unikać biegania wieczorem lub w nocy i jeść przed biegiem. Pij dużo wody, aby pozostać nawodnionym. Nie należy również słuchać głośnej muzyki ani rozmawiać przez telefon podczas biegu. Należy również nosić odzież odblaskową i poinformować kogoś, gdzie się biega i kiedy planuje się powrót. Rób częste przerwy i szukaj pomocy medycznej, jeśli doznasz jakiegokolwiek urazu.

Poprawia zdrowie psychiczne

Bieganie może poprawić Twoje zdrowie psychiczne na wiele sposobów, w tym zmniejszyć niepokój i stres. Uwalnianie endorfin, naturalnego haju, może również zrelaksować umysł i uspokoić go. Może to poprawić Twój nastrój i pewność siebie, a nawet obniżyć poziom depresji i niepokoju.

Co więcej, regularne bieganie poprawia Twoje nawyki dotyczące snu. Gdy ćwiczysz, mózg uwalnia substancje chemiczne, które go relaksują i zachęcają do głębokiego snu. Dodatkowo, regularne ćwiczenia mogą pomóc Twojemu stanowi psychicznemu, zwłaszcza jeśli przygotowujesz się do dużego testu. To sprawia, że bieganie jest idealną opcją dla studentów, którzy przygotowują się do swoich egzaminów. Nawet jeśli nie masz ochoty biegać codziennie, półgodzinny bieg trzy do pięciu razy w tygodniu może poprawić Twoje zdrowie psychiczne i zmniejszyć poziom stresu.

Ponadto bieganie zwiększa interakcje społeczne. Zwiększa to poziom dopaminy w mózgu i daje poczucie ponownej nagrody i przyjemności. Psychologowie opisują to uczucie jako runner’s high, czyli intensywny stan „euforyczny”. Bieganie stymuluje ośrodki przyjemności w mózgu i pomaga przezwyciężyć depresję.

Udowodniono, że ćwiczenia zwiększają jasność umysłu, rozpiętość uwagi i pamięć roboczą. Ponadto, regularne ćwiczenia mogą nawet spowolnić początek spadku poznawczego u dorosłych. Co więcej, mogą one również łagodzić objawy określonych schorzeń psychicznych. Aktywność fizyczna zmniejsza również stres i pomaga ludziom lepiej spać.

Ponadto wykazano, że bieganie poprawia pamięć. Stymuluje mózg do produkcji świeżej szarej materii, która odgrywa dużą rolę w poprawie zdolności umysłowych. Wzrost liczby komórek mózgowych ma również znaczenie dla uczenia się i innych zadań poznawczych.

Pomaga rzucić palenie

Jeśli rzucasz palenie, będziesz miał mniej zachcianek, jeśli sprawisz, że Twoja sypialnia będzie relaksująca i wolna od dymu. Należy również unikać ciężkich posiłków i alkoholu przed snem. Dobrym pomysłem jest również dodanie aktywności fizycznej w ciągu dnia, aby utrzymać ciało w jak najlepszej kondycji. Pomocne może być również picie dużej ilości wody. Odtruwa ona organizm szybciej i działa jako pogromca głodu.

Kolejną wskazówką jest unikanie podejmowania innych dużych problemów podczas rzucania palenia. Jest to szczególnie pomocne, jeśli masz do czynienia ze stresem. Stres sprawia, że jesteś zły, smutny i bardziej podatny na craving niezdrowej żywności. Spróbuj zamiast tego robić inne rzeczy, które są zabawne. W ten sposób utrzymasz swój umysł zajęty i mniej prawdopodobne, że będziesz myśleć o paleniu.

Po miesiącu niepalenia wiele korzyści będzie zauważalnych. Możesz doświadczyć mniej objawów związanych z paleniem, takich jak mniejszy kaszel i flegma. Twoje płuca będą również zdrowsze, ponieważ nie będziesz narażony na działanie dymu papierosowego i jego substancji chemicznych. W rzeczywistości, po roku niepalenia, Twoje płuca będą bardziej wydajne i będą miały mniej śluzu.

Ćwiczenia pomogą Ci również poradzić sobie z zachciankami. Nikotyna w papierosach chwilowo odrętwia łaknienie, ale nie pomaga na lęk czy depresję. Ćwiczenia pomogą Ci poradzić sobie z tymi zachciankami poprzez odwrócenie od nich uwagi, a także wzmocnią Twoje serce i płuca.

Skutki zaprzestania palenia mogą być bardzo niepokojące, ale powinieneś wiedzieć, że są one normalne. Jeśli doświadczysz tych objawów, spróbuj wziąć głęboki oddech i przypomnij sobie, dlaczego rzucasz palenie. Czasami możesz czuć się niespokojny, nerwowy i drażliwy. Twojemu organizmowi brakuje nikotyny i bez niej łatwo jest się rozdrażnić.

Poprawia sen

Niemal każde badanie dotyczące ćwiczeń i snu prowadzi do tego samego wniosku: Ćwiczenia mogą pomóc ci lepiej spać, ale potrzeba kilku miesięcy, aby zobaczyć efekty. Badania dotyczące wpływu aktywności fizycznej na sen wykazały, że ćwiczenia aerobowe o umiarkowanej intensywności mogą skrócić czas potrzebny do zaśnięcia o połowę i wydłużyć czas, jaki spędzasz śpiąc. Te same badania wskazały również, że trening oporowy może pomóc w poprawie jakości snu.

To dobra wiadomość dla sportowców, którzy zmagają się ze snem. Uzyskanie wystarczającej ilości snu jest niezbędne, aby trenować efektywnie. Jeśli nie możesz się wyspać, nie możesz oczekiwać, że osiągniesz szczytową formę. Sen jest ważny zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Nawet sportowcy, którzy ćwiczą regularnie, powinni nadać priorytet swojemu snu.

Naukowcy z Brandeis University odkryli, że umiarkowana aktywność aerobowa może poprawić sen. Odkryli, że uśrednienie trzech mil dziennie wystarczyło, aby poprawić sen u 59 uczestników badania. Bieganie zwiększa również ilość wykonywanych kroków i minut spędzonych w ruchu. Więcej kroków oznacza lepszy sen, a zwiększenie ilości przebytych kilometrów sprawi, że będziesz czuł się bardziej wypoczęty w nocy.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *