Wybór ochrony przeciwsłonecznej na narty

Wybór ochrony przeciwsłonecznej na narty

Wybierając filtr przeciwsłoneczny, musisz zwrócić szczególną uwagę na ilość produktu, który powinieneś zastosować. Wiele osób nie używa wystarczającej ilości produktu lub nakłada go zbyt cienko. Mają również tendencję do zapominania o takich miejscach jak linia włosów i uszy. Oznacza to, że nie otrzymują oni pełnej ochrony przed promieniowaniem UV. Wybierając filtr przeciwsłoneczny, użyj minimum łyżki stołowej produktu na każdy obszar.

Mineralne filtry przeciwsłoneczne

Niezależnie od tego, czy szukasz ochrony o szerokim spektrum, czy lżejszej formuły, mineralny filtr przeciwsłoneczny ochroni Cię przed szkodliwymi promieniami UV. Składniki aktywne w mineralnych filtrach przeciwsłonecznych to dwutlenek tytanu i tlenek cynku.

Kremy przeciwsłoneczne wykonane z tych składników zapewniają ochronę natychmiast po nałożeniu. W przeszłości, mineralne kremy do opalania mogły być trochę nieładne, ale ostatnie innowacje sprawiły, że są one prawie niewidoczne po nałożeniu. Powodem, dla którego mineralne kremy przeciwsłoneczne są tak skuteczne jest to, że odbijają szkodliwe promienie słoneczne. Małe cząsteczki cynku i tytanu w mineralnych kremach przeciwsłonecznych działają jak małe lusterka, odbijając promienie i zapobiegając ich przenikaniu przez skórę.

Chemiczne filtry przeciwsłoneczne działają poprzez pochłanianie promieni UV i przekształcanie ich w ciepło. Chemiczne filtry przeciwsłoneczne nie posiadają żadnych filtrów mineralnych, a zamiast tego pochłaniają światło. Powszechne chemiczne filtry przeciwsłoneczne obejmują oksybenzon, awobenzon, oktokrylen, homosalat i oktinoksat.

Wiele osób nie nakłada swoich kremów przeciwsłonecznych równomiernie i prawidłowo, co powoduje, że są one nieskuteczne. Ponadto, osoby te nakładają krem zbyt cienko lub zbyt mało, pomijając linię włosów i uszu. Te miejsca otrzymują mniej produktu niż powinny, co powoduje, że ludzie nie otrzymują optymalnej ochrony ze swoich mineralnych filtrów przeciwsłonecznych. Dermatolodzy zalecają stosowanie jednej łyżki stołowej kremu przeciwsłonecznego na każdy obszar.

Chemiczne filtry przeciwsłoneczne

Pomimo ich popularnego zastosowania, chemiczne filtry przeciwsłoneczne nie są najlepszym wyborem dla narciarzy. Ich cienkie, płynne formuły mogą łatwo „zniknąć” w skórze i są nieskuteczne przy stosowaniu na dużych wysokościach. Z drugiej strony, fizyczne filtry przeciwsłoneczne tworzą na skórze barierę, która natychmiast zapewnia ochronę przed promieniowaniem UV. Należy również szukać produktu o wysokim wskaźniku SPF i wysokiej ocenie trwałości.

Chemiczne filtry przeciwsłoneczne zawierają składniki, które mogą uszkodzić skórę, a także mogą zakłócić pracę Twoich hormonów. Najbardziej szkodliwym z tych substancji chemicznych jest oksybenzon, który nadal jest legalnie stosowany w większości popularnych produktów. Może on również powodować białe przebarwienia na ciemniejszej skórze. Dlatego tak ważne jest stosowanie kremu z filtrem o szerokim spektrum działania, który chroni zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB.

Jeśli martwisz się o wpływ chemicznych filtrów przeciwsłonecznych na środowisko, możesz wypróbować produkt wykonany z naturalnych składników. Na przykład Protect+Hydrate SPF70 Sunscreen firmy Aveeno jest wykonany ze składników roślinnych i jest niekomedogenny. Ten filtr przeciwsłoneczny jest również wodoodporny i nie zawiera oxybenzonu.

Fizyczne filtry przeciwsłoneczne

Ważne jest, aby wybrać fizyczny filtr przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania i wysokim współczynniku ochrony przeciwsłonecznej do jazdy na nartach. Będzie on chronił Twoją skórę zarówno przed promieniami UV-A, jak i UV-B. Przed zakupem kremu z filtrem należy jednak wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Po pierwsze, weź pod uwagę swój odcień skóry. Chociaż filtry przeciwsłoneczne skutecznie zapobiegają oparzeniom słonecznym, mogą również powodować uszkodzenia skóry.

Fizyczne filtry przeciwsłoneczne opierają się na minerałach, które odbijają światło słoneczne i działają jak bariera przed promieniami UV. Oznacza to, że zapewniają one długotrwałą ochronę, ale zużywają się powoli. Dlatego ważne jest, aby regularnie nakładać krem z filtrem, nawet jeśli nie nosisz odzieży ochronnej. Ważne jest również, aby przed wyjściem z domu nałożyć krem na wrażliwe miejsca, takie jak twarz i ręce.

Kolejną ważną kwestią jest ilość potrzebnej ochrony. Może się okazać, że niektóre filtry przeciwsłoneczne są lepsze w blokowaniu promieni UVB niż inne. Kremy z wysokim SPF są lepsze niż te z niskim SPF.

Wodoodporne kremy do opalania

Wodoodporne kremy do opalania na nartach to najlepszy sposób na ochronę skóry przed promieniami UV podczas wypadu na narty. Chociaż jazda na nartach nie jest tak intensywna jak latem, narciarze nadal są narażeni na ryzyko uszkodzenia skóry przez promienie słoneczne. Śnieg zawiera wodę, a pot i mokry śnieg mogą zmyć filtry przeciwsłoneczne. Narciarze powinni nosić wodoodporne rękawice i odzież, aby zapobiec oblaniu rąk wodą.

Wodoodporne kremy przeciwsłoneczne do jazdy na nartach mogą być również stosowane na usta, które są szczególnie podatne na uszkodzenia słoneczne. Na szczęście istnieje wiele produktów z wodoodpornością, które mogą pomóc w ochronie ust. Jessie Diggins, profesjonalna narciarka, nosi filtry przeciwsłoneczne codziennie podczas treningu do swojej trzeciej olimpiady w 2022 roku.

Aby chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV, stosuj wodoodporny krem z filtrem przeciwsłonecznym o szerokim spektrum działania i SPF 30. Produkt należy nałożyć co najmniej 20 minut przed wyjściem na zewnątrz. Promienie słoneczne UV odbijają się od śniegu i lodu, dlatego tak ważna jest ochrona skóry przed promieniami. Pamiętaj również o ochronie nosa i brody, zwłaszcza jeśli masz jasną skórę.

SPF

Podczas jazdy na nartach powinieneś zawsze używać kremu z wysokim filtrem SPF, aby uniknąć uszkodzenia skóry. Promienie słoneczne UV są bardziej intensywne podczas jazdy na nartach, więc musisz chronić przed nimi swoją skórę. Ważne jest, aby nakładać krem przeciwsłoneczny na wszystkie odsłonięte miejsca, w tym uszy i linię włosów. Powinieneś także używać wodoodpornego kremu z wysoką zawartością tłuszczu. Odpowiedni dla Ciebie poziom SPF będzie zależał od rodzaju Twojej skóry. Osoby o jasnej skórze będą potrzebowały wyższego SPF niż osoby o ciemniejszej skórze.

Nakładaj ski krem przeciwsłoneczny o wysokim SPF co dwie godziny i rozważ zastosowanie balsamu do ust z SPF, który powinien również zawierać filtr przeciwsłoneczny. Najlepszy SPF to faktor 70, ponieważ zablokuje on więcej promieni niż faktor 30. Pamiętaj jednak, że faktor 70 jest skuteczny tylko przez dwie godziny. Ważna jest również ilość nakładanego kremu przeciwsłonecznego – należy użyć około 5 ml, czyli około 22 mg na centymetr kwadratowy skóry.

Oprócz posiadania wysokiego SPF, powinieneś być również świadomy faktu, że jazda na nartach ma swoje własne, szczególne zagrożenia. Śnieg zawiera wodę, która może zmyć filtr przeciwsłoneczny. Śnieg jest również wodnisty, co oznacza, że każda ilość wody może zmyć Twój filtr przeciwsłoneczny. Ponadto skóra może stać się wilgotna od potu, wilgotnej odzieży i mokrych rękawic. Dlatego zawsze powinieneś nosić wodoodporny krem z filtrem.

Unikanie oxybenzonu

Jeśli jesteś narciarzem, możesz zaoszczędzić trochę pieniędzy unikając filtrów przeciwsłonecznych zawierających oxybenzon. Ta substancja chemiczna, która często znajduje się w popularnych markach filtrów przeciwsłonecznych, znana jest z tego, że niszczy Twoją skórę. Zwiększa również ryzyko zachorowania na raka skóry, a nawet może powodować reakcje alergiczne u niektórych osób.

Jest to powszechny składnik filtrów przeciwsłonecznych o szerokim spektrum działania, których zadaniem jest blokowanie promieni UVA i UVB. Niektóre z tych produktów zawierają do 6 procent tej substancji chemicznej, która jest uważana za toksyczną. Jest on również powiązany z nieprawidłową funkcją spermy w badaniach na zwierzętach i jest możliwą przyczyną wybielania koralowców. Aby uniknąć oksybenzonu, szukaj filtrów przeciwsłonecznych, które zostały oznaczone jako „zielone” lub „bez oksybenzonu”.

Ważne jest również, aby pamiętać, że nie wszystkie filtry przeciwsłoneczne są stworzone tak samo. Niektóre są szkodliwe dla raf koralowych, a inne mogą zaburzać poziom hormonów. Wśród nich są PABA, oxybenzone i tlenek cynku. Składniki te są zakazane na Hawajach i mają długą listę negatywnych skutków ubocznych.

Isdin’s mineral sunscreen

Isdin’s mineral sunscreen to lekki i szybko wchłaniający się mineralny filtr przeciwsłoneczny. Zawiera enzymy naprawiające DNA i antyoksydanty dla optymalnej ochrony przeciwsłonecznej. Jest również wodoodporny przez 40 minut. Musisz jednak często ponawiać aplikację. W ciągu dnia, prawdopodobnie będziesz potrzebować ponownej aplikacji więcej niż raz.

Mineralny filtr przeciwsłoneczny zawiera 20% tlenku cynku, aby osłonić przed szkodliwymi promieniami UV i zapewnić gęstą konsystencję. Jest również biodegradowalny i przyjazny dla rafy. Niezależnie od tego, czy jeździsz na nartach, czy na rowerze, mineralny filtr przeciwsłoneczny zapewni Ci ochronę przed słońcem. Tlenek cynku jest również wystarczająco łagodny, aby stosować go u niemowląt i małych dzieci.

Ważne jest, aby nosić filtr przeciwsłoneczny przez cały czas podczas jazdy na nartach lub snowboardzie. Promienie UVA i UVB pochodzące ze słońca mogą prowadzić do oparzeń słonecznych nawet na dużych wysokościach. Na szczęście formuła Eryfotona firmy ISDIN pomaga chronić przed obydwoma tymi czynnikami.

Cynkowy filtr przeciwsłoneczny chroni przed szkodliwymi promieniami słonecznymi, nie pozostawiając przy tym białego osadu na skórze. To świetny wybór dla każdego, kto szuka skutecznego mineralnego filtra przeciwsłonecznego. Zawiera tlenek cynku i dwutlenek tytanu, które tworzą fizyczną barierę chroniącą skórę przed słońcem. Nie zawiera oxybenzonu ani oktinoksatu i jest bezpieczny dla wszystkich typów skóry.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *